PODOLOGIA W SPORCIE

pacjentów od 2021 r

+400
Image
Image

Zadzwoń

+48 531 512 677

Address

ul. Pancerniaków 10
94-331 Łódź
 

Pierwsze skojarzenie – co ma piernik do wiatraka?

Niestety diabeł tkwi w szczegółach i dlatego jak się głębiej zastanowić, to podolgia w sporcie ma ogromne znaczenie.

Mówię tu zarówno o sporcie amatorskim jak również wyczynowym.

Jako podolog bardzo często spotykam się ze sportowcami jak i rodzicami dzieci, które uprawiają spoty, a w szczególności piłkę nożną w różnego rodzaju akademiach futbolu i drużynach piłkarskich.

Ciężki trening, to nie tylko dyscyplina czasowa i dietowa, to również ekstremalne obciążenie dla całego organizmu, a co za tym idzie ekstremalne obciążenie dla stóp.

Przy takim rodzaju sportu kontaktowego, gdzie każda osoba ma założone na nogach buty z tzw. „korkami na podeszwie” i gra toczy się w ciągłym biegu, nieustannie kopiąc piłkę, a co jakiś czas mając bezpośredni kontakt z innym zawodnikiem, musi dochodzić do kontuzji.

Często pomagam młodym piłkarzom w problemach wrastających paznokci stóp jak również oderwanych płytek paznokciowych spowodowanych bezpośrednim przydepnięciem czy kopnięciem w czasie meczów.

Na szczęście metody podologiczne radzenia sobie z urazami i problemami stóp są efektywne i przynoszą świetne rezultaty.

Kolejną bardzo liczną grupą portowców są osoby trenujące sporty walki. W tych dyscyplinach dbałość o stopy stanowi bardzo ważny element całego procesu.

Kontaktowość i wysokie ryzyko kontuzji wymusza na trenujących przykładanie większej uwagi do stóp niż u osób nietrenujących.

Co więcej osoby uprawiające sport mają wielokrotnie zwiększone ryzyko zakażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), którego obecność w organizmie uzewnętrznia się bolącymi i nieestetycznymi zmianami na skórze stóp, dłoni i innych części ciała. Zmiany te potocznie zwane są kurzajkami.

Z wirusem HPV jest niestety taki problem, że nie ma na niego lekarstwa. Należy z nim walczyć stosując podologiczne sposoby pozbycia się zewnętrznych objawów.

Brodawczakiem, można zarazić się na wiele sposobów, między innymi w szatniach klubów sportowych, saunach, basenach, a nawet w sklepach obuwniczych (ale to już przesłanka na inną opowieść), inaczej mówiąc wszędzie tam gdzie człowiek ma bezpośredni czyli skórny kontakt z innym człowiekiem.

W tych publicznych miejscach zaleca się stosowanie obuwia, które oddziela naszą gołą stopę od podłoża, po którym chodzą inni użytkownicy danego miejsca.

Następną bardzo częstą dolegliwością, z jaką przychodzi się zmierzyć „moim sportowcom” jest grzybica paznokci i stóp, ale i na takie nieszczęście podologia ma rozwiązania, które pozwalają kontynuować pasję bez konieczności przerwy w treningu podczas leczenia jej.

Łącząc wyżej wymienione czynniki mogę z całą pewnością swojej wiedzy podologicznej stwierdzić, że chcąc być wyspotrowanym i zdrowym, trzeba współpracować z gabinetem podologiczym i właśnie taką współpracę proponuję wszystkim tym, dla których sport jest nierozerwalną częścią życia oraz tym, którzy przyszłość swoich dzieci łączą ze sportem.

W Specjalistycznym Gabinecie Podologicznym Moje Stopy znajdziecie Państwo całościowe rozwiązanie problemu chorób i urazów stóp towarzyszących sportowcom.

Zapraszam do kontaktu i korzystanie z mojego doświadczenia.

Image